Z Archiwum X (The X Files) 1993-2002

Z Archiwum X (The X Files) 1993-2002
6 stycznia 2015 serial-e

Debiutujący we wrześniu 1993 roku serial Z Archiwum X (The X Files) to do dziś niewątpliwie jedna z kultowych pozycji wśród fanów seriali na całym świecie. Seria dziewięciu sezonów (łącznie 202 odcinki) jest ściśle powiązana z dwoma filmami pełnometrażowymi pt. Z Archiwum X: Pokonać przyszłość (The X-Files: Fight the Future) z 1998 roku i Z Archiwum X: Chcę wierzyć (ang. The X-Files: I want to believe) z 2008 roku.

Doceniony przez widzów na całym świecie serial Z Archiwum X (The X Files) oraz grających w nim aktorów wielokrotnie nominowano i nagrodzono m.in. nagrodą Emmy oraz Złotym globem. Charakterystycznym motywem każdego odcinka jest muzyka z czołówki, której przygotowania podjął się Mark Snow i Ken Tamplin.

Fabuła serialu koncentruje się na skrajnie różnej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) jest głęboko wierzącym w zjawiska paranormalne i istoty pozaziemskie agentem, który pracę dla biura chce wykorzystać do odnalezienia porwanej przez kosmitów siostry. Dana Scully (Gillian Anderson) to zasadniczy naukowiec, która początkowo sceptycznie podchodzi do wszystkiego, w co wierzy jej partner. Z czasem jednak zaczyna wierzyć.

Agenci Mulder i Scully początkowo samodzielnie, później już wspólnie z Johnem Doggetten (Robert Patrick) i Monic Reyes (Annabeth Gish) prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszelkie niewytłumaczalne sprawy. Kolejne odcinki serii to często mrożące krew w żyłach sprawy, nad których rozwiązaniem pracują główni bohaterowie serialu.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.